قلب پیر اما تپنده ونیز

میدان سن مارکو اصلی ترین میدان عمومی شهر ونیز در ایتالیا است. قدمت چند صد ساله و قرار گیری بناهای تاریخی فراوان همراه با معماری منحصر به فرد در اطراف این میدان، سن مارکو را به قلب پیر اما تپنده ونیز تبدیل کرده است و همواره این میدان جزو شلوغ ترین مناطق ونیز به حساب می آید.
در تور ایتالیا دیدن میدان سن مارکو و آثار تاریخی اطرافش، یکی از اولویت های مهم گردشگران می باشد.

قلب پیر اما تپنده ونیز
تاریخچه میدان سن مارکو میدان سن مارکو در قرن 9 میلادی در مقیاس کوچک تری نسبت به میدان امروزی ساخته شد، این میدان در مقابل کلیسای سن مارکو که در آن زمان بخشی از کاخ دوج محسوب می شد قرار دارد. میدان سن مارکو توسط کانال Rio Batario Venezia از کاخ دوج جدا شده است، در سال 1174 این میدان با پر کردن کانال های اطرافش بزرگ تر شد و در سال 1267 محوطه میدان به سنگ فرش های خاص مزین شد اما در سال 1735 میدان سن مارکو توسط معمار معروف ایتالیایی Andrea Tirali با یک الگوی پیچیده و زیبا به صورت خاصی بازسازی شد.

قلب پیر اما تپنده ونیز
جاذبه های دیدنی اطراف میدان سن مارکو سن مارکو بزرگترین میدان شهر ونیز است که اکثر ساختمان های دولتی در اطراف آن واقع شده اند، هم چنین در قسمت مرکزی این میدان کلیسای زیبای سن مارکو که با سبک معماری بیزانس ساخته شده است به چشم می خورد. در سمت دیگر این میدان برج ناقوس کلیسا سن مارکو قرار دارد که با 99 متر ارتفاع یکی از برجسته ترین بناهای ونیز محسوب می شود، از دیگر بناهای برجسته و تاریخی در اطراف این میدان می توان به کاخ بسیار زیبای دوج اشاره کرد که با سبک معماری گوتیک ساخته شده و در اطراف میدان جلوه نمایی می کند. در مجاورت میدان سن مارکو بناهای شاخص دیگری نظیر ستون های تاریخی San Marco و San Teodoro، کتاب خانه ملی San Marco، موزه باستان شناسی ونیز و موزه Museo Corre قرار دارد.

قلب پیر اما تپنده ونیز
کبوتر های ونیزی میدان سن مارکو علاوه بر آثار تاریخی فراوانی که در اطراف میدان سن مارکو به چشم می خورد، وجود کلی کبوتر که در وسط این میدان در حال گندم خوردن هستند باعث ایجاد منظره چشم نوازی شده است که هر گردشگر را به سمت خود می کشاند، البته وجود این کبوتران در دراز مدت باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای تمیزی میدان شده است که متاسفانه با تصویب قانون منع غذا دادن به کبوتران هنوز این مشکل برطرف نشده است.

قلب پیر اما تپنده ونیز