موزه های دبی

برخی از مهمترین موزه های دبی عبارتند از موزه دبی (قلعه فهیدی)، موزه هنر شارجه، موزه تمدن اسلامی شارجه و موزه هنر سبز که در ادامه به شرح هر یک می پردازیم.
موزه دبی (قلعه فهیدی) موزه عالی دبی در قلعه فهیدی واقع شده است که در سال 1787 برای دفاع از خور دبی ساخته شد. دیوارهای قلعه با بلوک‌های مرجانی سنتی ساخته شده‌ و با آهک محکم شده‌اند. طبقه بالا با تیرهای چوبی پشتیبانی شده است که به «هندل» معروف‌اند و سقف از برگ‌های نخل، گل و گچ ساخته شده است.

موزه های دبی

این قلعه طی دوران تاریخی خود محل سکونت خانواده‌ی حاکم، پایتخت، پادگان و زندان بوده است. این بنا که در سال 1971 تعمیر شد (و مجدداً در سال 1995 به شکل گسترده بازسازی شد)، اکنون موزه‌ی اصلی این شهر است و پیشنهاد میکنیم زمانی در تور دبی خود به بازدید از این مکان اختصاص دهید. ورودی مجموعه، نمایشگاه حیرت‌انگیزی از نقشه‌های قدیمی امارات و دبی دارد که توسعه‌ی عظیم پس از رونق نفتی این منطقه را نشان می‌دهد.

حیاط محل نگهداری چند قایق سنتی و یک خانه‌ی ساخته شده از برگ نخل است که بادگیری اماراتی دارد. در تالار سمت راست تسلیحات و در تالار سمت چپ آلات موسیقی اماراتی قرار دارد. تالارهای نمایش در طبقه زیر همکف قرار دارند که نمایشگاه‌ها و تصاویر متحرکی را در خود دارند که جنبه‌های مختلف سبک زندگی سنتی اماراتی را به تصویر می‌کشند (از جمله صید مروارید و زندگی بادیه‌نشینی) و همین طور دست‌ساخته‌هایی کشف‌شده از گورهای 4000-3000 ساله در سایت باستان‌شناسی القصیص.

آدرس: خیابان فهیدی، بر دبی

موزه های دبی
موزه هنر شارجه این موزه‌ی مدرن شارجه که مهم‌ترین موزه‌ی مختص به هنر در این کشور است، محل نگهداری متنوع‌ترین مجموعه هنری در امارات متحده عربی است. این موزه به خاطر مجموعه آثار هنرمندان عرب و آثار مهم هنرمندان اروپایی مشهور است که در نقاشی جهان عرب تخصص دارند. شهرت این موزه به خاطر برنامه نمایشگاه‌های موقت در سراسر سال نیز می‌باشد.

موزه های دبی
موزه تمدن اسلامی شارجه موزه تمدن اسلامی شارجه که یکی از بهترین موزه‌های این کشور با تمرکز روی تاریخ اسلام است، نمایش‌های حیرت‌انگیزی دارد که قدمت اشیاء موجود در آن‌ها به اولین سال‌های امپراتوری اسلام برمی‌گردد. بسیاری از آن‌ها دست‌نوشته‌ها و اسناد مذهبی را به نمایش می‌گذارند و گردشگران به لطف تابلوهای راهنمای عالی در سرتاسر مسیر، به راحتی آن‌ها را درک می‌کنند.

موزه های دبی
موزه هنر سبز موزه هنر سبز با تمرکز روی هنرمندان معاصر عرب، در سال 1995 افتتاح شد. کار آن کمک به رشد هنرمندان از طریق آموزش به آن‌ها در مورد نمایش و ارتقای برون‌مرزی است. مجسمه‌های و نقاشی‌های ملهم از فرهنگ عربی، جهان، مردم، میراث و فرهنگ عربی را بازتاب می‌دهند. هنر اصیل، چاپ‌های با نسخه‌های محدود و اقلام صنایع دستی اثر هنرمندان بین‌المللی نیز در گالری هنر سبز در معرض نمایش هستند. این مجموعه شامل آثاری از هنرمندانی نظیر جابر الوان، پل گیراگوسیان، اسماعیل فتاح، فاتح مدرس، حریر و عمر حامد مالوا می‌شود.

آدرس: جمیرا

موزه های دبی