گشت و گذار در شهرهای دورافتاده‌ی بلغارستان | قسمت دوم

برای برخی مسافران، بلغارستان تنها ساحل ارزان و سرخوش و رونق پیست‌های اسکی دهه‌های اخیر را به ذهن متبادر می‌کند. البته این فکر آن‌ها اشتباه نیست؛ سرزمین نوشیدنی و رز، لایه‌هایی از تاریخ، سنت لذت‌طلبی و فضای آزاد بکر را از هم باز می‌کند که آن را به یک مقصد مسافرتی ماجراجویانه‌ی کل سال بدل می‌کند. در اینجا پیشنهادهای اصلی ما برای سفر جاده‌ای درجه یک به نقاط دورافتاده‌ی بلغارستان را می‌بینید.
صومعه‌ی مقدس ریلا، معرکه‌ی رنگارنگ فرشته‌ها و شیاطین در سال‌های اخیر، صوفیه سرگرم کشف مجدد ریشه‌های رومی و تراکیانی خود بوده است، در حالی که شهر باستانی پلوودیف آماده می‌شود که در سال 2019 پایتخت فرهنگی اروپا شود. اما آخرین تجربه‌ی فرهنگی و تاریخی در بلغارستان صومعه‌ی مقدس ریلا است؛ حافظ هویت ملی و مذهب ارتدکس در کل دوران عثمانی.

گشت و گذار در شهرهای دورافتاده‌ی بلغارستان | قسمت دوم

گروه‌های پرستش‌کنندگان به این مکان میراث جهانی می‌آیند که در قرن 10 توسط راهب زاهد، ایوان ریلسکی (اکنون قدیس نگهبان بلغارستان) بنا شد. گنبدهای چند رنگ آن، طاق‌ها و بالکن‌های چهار طبقه، با دره‌های پوشیده از جنگل و کوه‌های پربرف ریلا که این زمین‌های مقدس را در پناه خود گرفته‌اند، در تضادند. نقاشی های دیواری‌ که به خوبی ترمیم شده‌اند – معرکه‌ی رنگارنگ فرشته‌ها و شیاطین، قدیسان و گناهکاران – و شمایل‌های طلایی و صلیب ریلا (که صحنه‌های انجیلی به شکلی عالی روی آن حک شده است)، مقدمه‌ای عالی بر هنر مذهبی ارتدکس هستند.

پس از تأمل روی مسائل معنوی، از جنگل هزارساله‌ی درخت غان تا غار سن ایوان ریلسکی در آن نزدیکی با آرامش قدم بزنید – در افسانه‌های عامه، افرادی که بتوانند از سوراخی بگذرند که سابقاً رحل اقامت این زاهد بود، از تمام گناهان پاک می‌شوند.

گشت و گذار در شهرهای دورافتاده‌ی بلغارستان | قسمت دوم
فرصت های زیاد عکاسی در مسافرت با قطار تنها خط آهن باریک در حال فعالیت بلغارستان، شهرهای سپتموری و دوبرینیشته را به هم وصل می‌کند؛ مسافران زیادی از این طریق به پیست اسکی بانسکو یا چشمه‌های معدنی ولینگراد می‌روند.

گشت و گذار در شهرهای دورافتاده‌ی بلغارستان | قسمت دوم

قطارها آرام و پت‌پت‌کنان از بین مناظر ناب کوه‌های پیرین، ریلا و رودوپی می‌گذرند و 125 کیلومتر را پوشش می‌دهند و از مرتفع‌ترین ایستگاه قطار (آورامُوو، 1267 متر) در بالکان می‌گذرد. این سفر پنج ساعته به شکل زیگزاگی و از 35 تونل عبور می‌کند؛ مناظر بی‌نظیر دره‌ها، تنگه‌ها و هر از گاهی یک مسجد یا کلیسا یا ارابه‌ی اسب‌کش، فرصت‌های زیادی برای گرفتن عکس به شما می‌دهند.

آنچه این سفر را خاص می‌کند، نگاهی سریع به زندگی پوماک‌هاست، اقلیت مسلمان اسلاوی که کوه‌های دورافتاده‌ی رودوپی را خانه‌ی خود می‌نامند. در دوران مدرن، راه‌آهن با ریل باریک به جاذبه‌ی گرشگری تبدیل شده است؛ با این وجود اینجا شاهراهی برای دهکده‌های دورافتاده است که به مدت حدود 90 سال آن‌ها را به تمدن وصل کرده است. حتماً با افراد محلی نیرومندی که بر سر کارهای روزانه‌ی خود می‌روند، ملاقات کنید؛ اگر خوش‌شانس باشید، ممکن است موسیقی‌دانی طی این سواری شما را سرگرم کند.

گشت و گذار در شهرهای دورافتاده‌ی بلغارستان | قسمت دوم