جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ | کلیساهای باشکوه

کلیسای باشکوه ناجی در خون که عناصری از معماری روسیه‌ی قرن هجدهم را در خود دارد، آن‌قدر در آن ولخرجی شده است که ساخت آن 24 سال به طول انجامید و بودجه‌ی آن از 1 میلیون روبل در زمان خود فراتر رفت؛ مبلغی گزاف برای آن زمان.
کلیسای رستاخیز مسیح | کلیسای ناجی در خون این جواهر پنج‌گنبدی پرطمطراق‌ترین کلیسای سن پترزبورگ است که نمای بیرونی آن به سبک ارتدکس روسی کلاسیک است و داخل آن به 7000 مترمربع کاشی زیبا مزین شده است. نام رسمی آن کلیسای رستاخیز مسیح است، نام مصطلح خیره‌کننده‌تر آن به اقدام به ترور تزار الکساندر دوم در این مکان در سال 1881 اشاره دارد.

این کلیسا که عناصری از معماری روسیه‌ی قرن هجدهم را در خود دارد، آن‌قدر در آن ولخرجی شده است که ساخت آن 24 سال به طول انجامید و بودجه‌ی آن از 1 میلیون روبل فراتر رفت – مبلغی گزاف برای آن زمان. پس از دهه‌ها سوءاستفاده و بی‌توجهی در دوران پس از شوروی، بازسازی پرزحمت آن در دهه‌ی 1970 آغاز شد و انجام آن 27 سال طول کشید.

جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ | کلیساهای باشکوه
کلیسای جامع سن ایزاک گنبد طلایی کلیسای جامع سن ایزاک، خط افق سن پترزبورگ را پوشانده است. بخش داخلی آن که ولخرجی زیادی در آن شده است، به عنوان موزه فعال است، گرچه مراسم مذهبی در تعطیلات مذهبی مهم در کلیسای جامع برگزار می‌شود. اغلب افراد موزه را دور می‌زنند تا از 262 پله بالا رفته و به تالار ستون بندی شده در اطراف استوانه‌ی گنبد برسند که نمایی عالی از شهر را به بازدیدکنندگان عرضه می‌کند.

جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ | کلیساهای باشکوه

آگوست مونفران (Auguste Montferrand) طراح فرانسوی در سال 1818 طراحی این کلیسای جامع را آغاز کرد، گرچه او معمار نبود. ساخت کلیسای جامع آن‌قدر به طول انجامید (تا سال 1858) که نیکولاس اول توانست روی ساختاری عظیم‌تر از آنچه مونفران ابتدا طراحی کرده بود، اصرار کند. فقط برای پوشاندن گنبد به ارتفاع 21.8 متری، از بیش از 100 کیلوگرم ورقه‌ی طلا استفاده شد. از سال 1990، پس از وقفه‌ای 62 ساله، در تعطیلات مذهبی مهم، مراسم در اینجا برگزار شده است، گرچه سن ایزاک رسماً در رده‌ی موزه‌ها قرار دارد.

صومعه‌ی الکساندر نِفسکی صومعه‌ی الکساندر نِفسکی – نام قدیس نگهبان سن پترزبورگ را دارد – باستانی‌ترین و برجسته‌ترین صومعه‌ی این شهر است. پیتر کبیر در هنگام تأسیس صومعه‌ی الکساندر نِفسکی در این نقطه در انتهای میدان نِفسکی، دچار اشتباه شد. او به اشتباه فکر کرد که اینجا مکان شکست سوئدی‌ها از الکساندر نوف‌گورود (Alexander of Novgorod) در سال 1240 بود. با این وجود، در سال 1797 این مکان به یک لاورا (lavra) تبدیل شد، یعنی عالی ‌مرتبه‌ترین صومعه‌ی ارتدکس روسی.

جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ | کلیساهای باشکوه

امروز اینجا صومعه‌ای در حال فعالیت است که دیندارترین مؤمنان را جذب خود می‌کند – مکانی مورد احترام و مقدس – و محل دفن برخی از مشهورترین چهره‌های هنری روسیه نیز محسوب می‌شود. می‌توانید آزادانه در اغلب نقاط پرسه بزنید، اما پس از ورود از دروازه‌های اصلی جهت ورود به دو مورد از مهم‌ترین قبرستان‌ها باید از کیوسک سمت راست بلیت بخرید.