جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ | موزه‌ی هنرهای تزیینی و کاربردی

این بنای اعجاب‌انگیز که به موزه‌ی استیگلیتز (Stieglitz) نیز معروف است، به همان زیبایی است که از یک موزه‌ی هنرهای تزیینی انتظار دارید. گروهی از اشیاء زیبا از مبلمان قرون وسطی گرفته تا بخاری‌های کاشیکاری‌ شده‌ی روسی و آثار معاصر دانشجویان دانشکده‌ی هنرهای کاربردی را در اینجا می‌یابید. این موزه در مقایسه با برخی از همتایان خود در این شهر، بازدیدکننده‌ی کمتری دارد اما جو آرام آن به جاذبه‌اش می‌افزاید.
موزه‌ی هنرهای تزیینی و کاربردی | موزه‌ی استیگلیتز این بنای اعجاب‌انگیز که به موزه‌ی استیگلیتز (Stieglitz) نیز معروف است، به همان زیبایی است که از یک موزه‌ی هنرهای تزیینی انتظار دارید. گروهی از اشیاء زیبا از مبلمان قرون وسطی گرفته تا بخاری‌های کاشیکاری‌ شده‌ی روسی و آثار معاصر دانشجویان دانشکده‌ی هنرهای کاربردی را در اینجا می‌یابید. این موزه در مقایسه با برخی از همتایان خود در این شهر، بازدیدکننده‌ی کمتری دارد اما جو آرام آن به جاذبه‌اش می‌افزاید.

جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ | موزه‌ی هنرهای تزیینی و کاربردی

در سال 1878 بارون استیگلیتز میلیونر دانشکده‌ی طراحی فنی را تأسیس کرد و می‌خواست دانشجویانش، برای الهام، آثار هنری در کلاس جهانی را در اطراف خود داشته باشند. او گردآوری مجموعه‌ای را آغاز کرد که پسرش آن را ادامه داد و شامل طیف منحصر به فردی از ظروف شیشه‌ای اروپایی و شرقی، چینی، پرده‌ی دیوارکوب، مبلمان و نقاشی می‌شد. این مجموعه در نهایت به یکی از غنی‌ترین مجموعه‌های خصوصی اروپا بدل شد. بین سال‌های 1885 و 1895، ساختمانی به طراحی ماکسیمیلیان مِسماخِر (Maximilian Messmacher) معمار برای نگهداری این مجموعه ساخته شد و این ساختمان نیز به یک شاهکار بدل شد. هر تالار به سبک منحصر به فرد خود تزیین شده است، برای مثال ایتالیایی، رنسانس، فلاندری و باروک. اتاق تِرِم (Terem) که به سبک کاخ تِرِم قرون وسطایی کرملین مسکو است، جاذبه‌ای گران‌بهاست.

جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ | موزه‌ی هنرهای تزیینی و کاربردی

این دانشکده پس از انقلاب بسته شد، مجموعه‌ی موزه مجدداً بین موزه‌ی آرمیتاژ و موزه‌ی روسیه پخش شد و بخش اعظم بخش داخلی پرخرج آن به شکل بدی رنگ یا گچ کاری و حتی تخریب شد (یک اتاق به عنوان تالار ورزش مورد استفاده قرار گرفت). علیرغم عدم دریافت هیچ‌گونه بودجه‌ی دولتی، این نوسازی پرزحمت تا به امروز نیز ادامه دارد.

پیدا کردن موزه ممکن است کمی مشکل باشد؛ از طریق ساختمان آکادمی وارد شوید (ورودی دوم در مسیر میدان سولیانوی (Solyanoy) از پِستلیا (Pestelya)). به نگهبان بگویید که می‌خواهید به موزه بروید، بعد از ورودی اصلی وارد شوید، به سمت راست بروید، از دو تالار بگذرید و از پله‌ها پایین رفته و به سمت چپ بروید. تمام علائم به زبان روسی هستند. پس از بازدید از موزه، می‌توانید در این تالارهای بزرگ و راهروهای دانشکده‌ی هنرهای کاربردی گشتی بزنید، اگر مسیرتان را به سمتی که برای ورود به موزه آمده‌اید، ادامه دهید و به راست بروید، به تالار اصلی دانشکده با خط افق امضای آن می‌رسید که در آنجا اغلب نمایشگاه‌های آثار دانشجویان برگزار می‌شود.

موزه‌ی فابرژه | Faberge دست کم پنج روز قبل، یکی از تورهای چندساعته‌ی کاخ ترمیم‌شده‌ی عالی شووالوفسکی را از طریق ایمیل رزرو کنید، اینجا محل نگهداری بزرگ‌ترین مجموعه قطعات جواهر تولیدشده توسط پیتر کارل فابرژه (از جمله نه تخم مرغ ایستر سلطنتی) و استادان صنعتگر روسیه‌ی پیش از انقلاب است.

جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ | موزه‌ی هنرهای تزیینی و کاربردی