گشت و گذار در شهرهای دورافتاده‌ی بلغارستان | قسمت سوم

برای برخی مسافران، بلغارستان تنها ساحل ارزان و سرخوش و رونق پیست‌های اسکی دهه‌های اخیر را به ذهن متبادر می‌کند. البته این فکر آن‌ها اشتباه نیست، سرزمین نوشیدنی و رز، لایه‌هایی از تاریخ، سنت لذت‌طلبی و فضای آزاد بکر را از هم باز می‌کند که آن را به یک مقصد مسافرتی ماجراجویانه‌ی کل سال بدل می‌کند. در اینجا پیشنهادهای اصلی ما برای سفر جاده‌ای درجه یک به نقاط دورافتاده‌ی بلغارستان را می‌بینید.
غذاهای محلی آماده شده روی اجاق های چوب سوز را با ولع بخورید برای بلغارها، اسلو فود یک مُد زودگذر نیست بلکه سبک سنتی زندگی است. آن را در روستای گورنو دراگلیشته پایین کوه‌های ریلا (حدود 15 کیلومتری بانسکو) امتحان کنید که خانه‌ی بی تجمل و با مدیریت خانوادگی دِشکا در آن قرار دارد که از مراسl محلی حفاظت می‌کند.

گشت و گذار در شهرهای دورافتاده‌ی بلغارستان | قسمت سوم

در حالی که مالک این مکان، دشکا کروتیوا با اجاق چوب‌سوز سنتی، جادوی خود را انجام می‌دهد، از ملحق‌شدن مهمانان به وی استقبال می‌شود؛ حتی علیرغم مانع زبانی، از یادگرفتن نحوه‌ی تهیه‌ی غذای ویژه‌ی محلی، یعنی بانیتسا (شیرینی پنیری ورقه‌ورقه) سرگرم می‌شوید. خوراک‌های لذیذ دِشکا – خصوصاً نافپاووک یا گوشت گراز خشک‌شده با مخلوط ویژه‌ای از ادویه‌ها – خود تعریف خوراک «از مزرعه تا روی میز» هستند. همه چیز از موادی تهیه می‌شود که مستقیماً از حیاط پشتی خود خانواده یا از بستگاه و روستاییان دیگر تهیه می‌شود.

گشت و گذار در شهرهای دورافتاده‌ی بلغارستان | قسمت سوم

اگر مشتاق غرق شدن در سبک زندگی بلغاری هستید، میزبان‌ها بسیار خوشحال می‌شوند که این لطف را به شما بکنند، از پرده‌برداشتن از اسرار بافندگی و هنرهای دستی دیگر تا سرگرم‌کردن شما با قصه‌ها، آوازها و رقص‌های عامه. برای فعالیت در فضای باز، مسیرهایی از بین کوه‌ها برای پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و اسب‌دوانی واقعی هستند.

گشت و گذار در شهرهای دورافتاده‌ی بلغارستان | قسمت سوم

در یک روستای کوهستانی مه‌آلود اقامت کنید به دنبال جایی برای رهاشدن از همه چیز هستید؟ روستای کوزُوو تنها نه نفر سکنه دارد – دو نفر از آن‌ها سِوتلانا و هریستو، مالکان خانه‌های کوزُوو هستند. این نقطه‌ی بسیار جذاب در کوه‌های مه‌آلود رودوپی (حدود 50 کیلومتری پلوودیف) زمانی کاملاً رهاشده بود اما با افتتاح مجموعه‌ی این سه خانه برای مسافران، حیاتی نو یافت.

گشت و گذار در شهرهای دورافتاده‌ی بلغارستان | قسمت سوم

این خانه‌های قرن نوزدهمی که روی دامنه کوه ها پراکنده‌اند و دسترسی به آن‌ها از طریق مسیرهای سنگفرش شیب‌دار است و جویبارها در پایین آن‌ها روانند، به سبک احیای ملی که در این منطقه معمول است، ساخته شدند. به زیبایی با جزییات اصلی نظیر سقف چوبی، شومینه، کاشی و قالیچه‌های بافته‌شده تعمیر شدند و اکنون مکانی عالی برای لذت‌بردن از تنهایی و خلوت و تنفس در این مناظر فوق‌العاده هستند. این مجموعه کافه ای دنج (در یک انبار نوسازی‌شده) با شومینه‌ی روشن و ایوان دارد.

گشت و گذار در شهرهای دورافتاده‌ی بلغارستان | قسمت سوم

اساس خوراک سنتی را محصولات تازه‌ی محلی تشکیل می‌دهد و می‌توانید منتخبی عالی از نوشیدنی های بلغاری را نیز امتحان کنید.

زمانی که آماده‌ی ترک این مخفی‌گاه جادویی می‌شوید، می‌توانید حین سفر با پای پیاده یا سوار بر اسب یا دوچرخه‌ی کوهستان، اسپاهای کوه رودوپی، صومعه‌ها و جاذبه‌های طبیعی و حیات وحش را ببینید.