سفر با اتومبیل در بلغارستان؛ از صوفیه به شهر تزارها

بلغارستان به عنوان یکی از کشورهای بزرگ‌ بالکان، مکان خوبی برای سفر جاده‌ای است. گرچه اکنون عضو اتحادیه‌ی اروپا است، اما آن‌قدر حیات وحش دارد (هم به لحاظ استعاری و هم به معنای واقعی کلمه) که تضمین می‌کند که مسافران در حین گشتن در این کشور، تجربه‌ی منحصر به فرد خود را داشته باشند.
منطقه باتاک؛ مکان شورش مشهور قرن 19 ام برضد عثمانی‌ها بسیاری از رانندگان اهل پایتخت بلغارستان، صوفیه هستند. پس از عبور از ترافیک شهری، جاده‌های سراسر این کشور کم و بیش روان و باز هستند. برای دیدن برخی از دوست‌داشتنی‌ترین درختزارها، عازم شرق و شاهراه اصلی A1 شوید و در پازاردژیک (114 کیلومتری صوفیه) به سمت جنوب تغییر جهت دهید. 35 کیلومتر در B-road به پیش روید و از باتاک (مکان شورش مشهور قرن 19 ام برضد عثمانی‌ها) و راهتان را در اعماق کوه‌های رودوپ به سمت دوسپات ادامه دهید. به سمت شرق و جاده‌ی جنگلی بپیچید (حدود 60 کیلومتری باتاک) که به دِوین می‌رسد، شهر کوچکی که به خاطر آب معدنی و چشمه‌های آب گرم درمانیش مشهور است. دِوین مکان خوبی برای تمدد اعصاب، لذت‌بردن از ماساژ‌درمانی و پیاده‌روی در مسیرهای درختی آرام‌بخش است.

پلوودیف؛ شهر دوم بلغارستان جاده‌ی پیچ در پیچ شرق را دنبال کنید و بعد به شمال بروید و از اسمولیان بگذرید، شهری وصف‌ناپذیر با فرصت‌های غارنوردی هیجان‌انگیز و گردشگاه اسکی چِپِلار. قبل از رسیدن به پلوودیف، شهر دوم بلغارستان (و مسلماً بهترین)، از بین این جاده‌ی کوهستانی پیچ در پیچ که پر از صخره و مناظر حیرت‌انگیز است، آسِنووگراد سر بر می‌آورد که به خاطر کارخانه‌ های نوشیدنی سازیش مشهور است. پلوودیف تمام خدمات و جاذبه‌های یک مرکز جمعیتی عمده را دارد، اما به طور خاص به شهر قدیمی خود می‌بالد. این شهر قدیمی که روی خیابان‌های سنگی پیچ در پیچ قرار گرفته است، حال و هوایی دوست داشتنی دارد و موزه‌ها و گالری‌های متعدد اینجا پر از آثار اساتید مدرن و هنرمندان قدیمی هستند. این شهر قدیمی مکان‌های فوق‌العاده‌ای برای اقامت دارد که برخی از آن‌ها به سبک قرن 19 امی تزیین شده‌اند و زندگی شبانه‌ی آن با حضور جمعیت دانشجویان سرکش تجدید نیرو می‌کند.

کازانلاک؛ یک مقصد کشاورزی عجیب از پلوودیف به جاده‌ی E85 بروید و پس از طی مسافت 108 کیلومتر به سمت شمال به کازانلاک می‌رسید، یک مقصد کشاورزی عجیب که آمیزه‌ی جالبی از بلغاری‌ها، رومی‌ها و قوم ترک در بازار آزاد جمعی این شهر گرد هم می‌آیند. در مقایسه با اغلب شهرهای استانی بلغارستان، کشاورزی همچنان بخش بزرگ‌تری از این آمیزه در اینجاست چون کازانلاک و دشت‌های اطرافش با همین نام، مرکز صنعت اصلی استخراج روغن گل رز است که نیازهای عطرفروشان سراسر جهان را برآورده می‌کند. زبهترین زمان بازدید از اینجا هفته‌ی اول ژوئن هر سال است، یعنی زمانی که جشنواره‌ی سالانه‌ی گل رز برگزار می‌شود.

سفر با اتومبیل در بلغارستان؛ از صوفیه به شهر تزارها
منطقه کوهستانی استارا پلانینا راهتان را به سمت شمال ادامه دهید و از دره‌ی رزها بگذرید که به کوهپایه‌ی کوه استارا پلانینا (بالکان) می‌رسد که بلغارستان را به دو نیمه‌ی شمالی و جنوبی تقسیم می‌کند. یک مقبره‌ی تراکیان مربوط به قرن چهارم در نزدیکی روستای شیپکا کشف شد (محتویات آن اکنون در موزه‌های کازانلاک به نمایش در آمده است)، گرچه دیدنی‌ترین منطقه در اینجا قزعا کلیسای روسی با گنبد طلایی است که بر فراز ارتفاع 1300 کیلومتری شیپکا پاس قرار گرفته است.

سفر با اتومبیل در بلغارستان؛ از صوفیه به شهر تزارها
وِلیکو تارنُوو؛ مسند قدرت بلغارستان قرون وسطی در حدود 57 کیلومتری کوهستان از شیپکا، مکان تاریخی دیگری وجود دارد که به عنوان مسند قدرت بلغارستان قرون وسطی مشهور است – وِلیکو تارنُوو (Veliko Tarnovo) شهر تزارها. تارنُوو یکی از پربازدیدترین مقاصد در بلغارستان است و با معماری کلاسیک، کلیساها و قلعه‌اش، درک علت این مسئله چندان دشوار نیست. تارنُوو که شهری دانشجویی نیز محسوب می‌شود، مکان‌های اقامت بسیار خوب و همچنین رستوران‌های عالی و کافه های پرنشاط دارد. در طول این مسیر، دیدن از صومعه‌ی دِریانُوو را از دست ندهید که در قرن 12 بنا شد و در 5 کیلومتری خارج از روستایی با همین نام، تنها در جنگل و در کنار یک صخره قرار دارد.

توجه: گواهینامه‌ی رانندگی اتحادیه اروپا و گواهینامه‌ی رانندگی بین‌المللی پذیرفته می‌شوند. شماره‌ی رسمی برای کمک جاده‌ای اضطراری 146 است. حواستان به دست‌اندازها و چارپایان سرگردان در جاده‌های کوچک‌تر حومه‌ای باشد.