دو روز گشت و گذار در صوفیه | روز اول

صوفیه در زمره‌ی قدیمی‌ترین محل‌های سکونت در جهان محسوب می‌شود که از چند هزاره‌ی قبل از تراکیان باستان و قبایل سلتی تا دوران روم، اسلاوها، عثمانی‌ها و حال حاضر دوام داشته است. این میراث ماندگار یک ویژگی تاریخی سطح بالا به این شهر می‌دهد که غذا، نوشیدنی و حال و هوای مهمانی و سروری که صوفیه همیشه به آن‌ها مشهور بوده است را همراهی می‌کند.

صبح روز اول در بافت تاریخی صوفیه با نوشیدن قهوه در فابریکا داگا (خیابان وِسلِتس شماره 10) روز خود را زود آغاز کنید؛ یک برشته‌کن نسل سوم شیک که دانه‌هایی از سراسر جهان را درهم می‌آمیزد. از اینجا تا مجموعه‌ی باستانی سردیکا، قلب این شهر قدیمی رومی، فاصله‌ی پیاده‌ی کمی است. در کنار ایستگاه متروی سردیکا، بقایای هشت خیابان شهر و تکه‌هایی از خانه‌ها و حمام‌ها را می‌بینید که طی ساعات کار مترو در معرض دید عموم هستند (از ساعت 6:00 تا 23:00).

این بخش از شهر نیز مرکز بلندپروازی‌های کمونیستی صوفیه است و ویرانه‌ها به شکلی ترسناک در محاصره‌ی عمارت‌های عظیم دوران سوسیالیست-رئالیست دهه‌ی 1950 هستند، نظیر خانه‌ی احزاب و فروشگاه بزرگ TSUM. مسجد بانیا باشی در پس‌ زمینه، گریزی به دورانی دیگر دارد، زمانی که بلغارستان بخشی از امپراتوری عثمانی بود.

دو روز گشت و گذار در صوفیه | روز اول

موزه‌ی تاریخ صوفیه در همان نزدیکی به در هم بافتن این تکه‌های زمانی کمک می‌کند. این موزه که در گرمابه‌ی ترکی سابقاً باشکوهی قرار داشت، نمایشگاه‌های متعدد آثار عتیقه دارد اما نقطه‌ی قوت آن به اواخر قرن 19 ام و استقلال بلغارستان مربوط می‌شود.

صبح را با گشتن در نیمه‌ی شمالی این مرکز به پایان ببرید و از دیدن مسجد و کنیسه‌ی عظیم صوفیه لذت ببرید. این روزها اینجا محل سکونت جامعه‌ی کوچک ترک این شهر است. برای خوردن کبابی ساده اما لذیذ و لذت‌بردن از میوه‌های این مخلوط فرهنگی، به ایگ تُرک (خیابان تزار سیمون شماره 108) سری بزنید.

دو روز گشت و گذار در صوفیه | روز اول
بعدازظهر روز اول در صوفیه؛ موزه‌ی باستان‌شناسی موزه‌ی باستان‌شناسی که در مسجدی قدیمی قرار گرفته است، گنجینه‌های امپراتوری تراکیان را به نمایش می‌گذارد که قبل از رومی‌ها در اینجا بودند. در آن سوی خیابان، ساختمان ریاست‌جمهوری (یک سازه‌ی عظیم سوسیالیستی-رئالیستی ) به روی عموم بسته است اما اگر به موقع برسید، مراسم دقیق تغییر نگهبانان را می‌بینید. از گذرگاهی در ساختمان ریاست‌جمهوری بگذرید (در سمت چپ نگهبانان) تا یک چرخش زمانی لذت‌بخش دیگر را تجربه کنید؛ سِوتی گئورگی روتوندای کوچک با آجرهای قرمز – ساخته‌شده در قرن چهارم – که در دریای پرعظمت قرن بیستم مخفی شده است.

در باغ‌های شهری که در آن نزدیکی قرار دارد، استراحت کنید، یک منطقه‌ی سبز محبوب که تئاتر ملی ایوان وازوف در مقابل آن قرار دارد. اگر تمایل به دیدن موزه‌ی دیگری را دارید، گالری هنر شهر صوفیه که در این پارک قرار دارد، نمایشگاه‌های دوره‌ای هنر معاصر را برگزار می‌کند.

دو روز گشت و گذار در صوفیه | روز اول

غروب دل انگیز صوفیه در خیابان ویتوشا با توجه به حال و هوای خود، کار را با گشت و گذار در خیابان ویتوشا آغاز کنید، یک خیابان مخصوص پیاده روی که در دو طرف آن رستوران هاو کافه‌های فراوان وجود دارد. برای خوردن غذاهای محلی اصیل، غذا و نوشیدنی بلغاری مومو را امتحان کنید که تنها یک بلوک با غرب ویتوشا فاصله دارد.

برای نوشیدنی بعد از غذا، به خیابان‌های جنبی شیک نظیر هریستو بِلچِف و آنجل کانچِف سر بزنید. یکی از جاهایی که نباید آن را از دست بدهید، کافه کوکتل فضای باز پاواج است (خیابان آنجل کانچِف شماره 9a).

دو روز گشت و گذار در صوفیه | روز اول