دو روز گشت و گذار در صوفیه | روز دوم

در دهه‌ی گذشته و با ساخت مترو، حدود کامل بنیان‌های باستانی شهر صوفیه روشن شد. در حالی که بولدوزرها ریل را کار می‌گذاشتند، خیابان‌های کامل، خانه‌های سالم، حمام‌ها و کلیساهای با قدمت تقریباً 2000 ساله را کشف کردند که به زمانی برمی‌گشت که صوفیه پایتخت یکی از استان‌های روم به نام سردیکا بود. اکنون برخی از این نقاط حفاری در معرض دید عموم هستند. البته صوفیه که از اواخر قرن 19 ام پایتخت بلغارستان بوده است (پس از اینکه این کشور از امپراتوری عثمانی، استقلال یافت)، جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی فراوان دیگری نیز دارد. دو روز باید برای دیدن نقاط دیدنی کافی باشد.
صبح روز دوم؛ کلیسای جامع الکساندر نِفسکی در حالی که روز دوم سفر خود در صوفیه را در نمادین‌ترین ساختمان صوفیه آغاز می‌کنید، حواستان باشد که دوربینتان را جا نگذارید: کلیسای جامع الکساندر نِفسکی. ساخت این کلیسای چشمگیر که گنبدهایش در آفتاب صبح می‌درخشند، سه دهه طول کشید. این بنا وقف سربازان روسی شده است که در آزادسازی بلغارستان از استیلای عثمانی، کشته شدند. سرداب کلیسا بزرگ‌ترین مجموعه‌ی شمایل‌های ارتدکس بلغارستان را در خود دارد. در آن نزدیکی، کلیسایی با همان نام شهر، یعنی سِوتا صوفیه، وجود دارد که قدمتش به قرن 6 ام برمی‌گردد، اما گنج واقعی درست زیر زمین قرار دارد؛ گورستانی باستانی با حدود 50 مقبره و بقایای چهار کلیسای دیگر.

دو روز گشت و گذار در صوفیه | روز دوم

صبح را در گالری ملی کوادرات 500 صوفیه به پایان ببرید که تا کنون بزرگ‌ترین مجموعه‌ی هنری شهر صوفیه است. می‌توانید از بین 28 اتاق و هزاران نقاشی این گالری دست به انتخاب بزنید. نقطه‌ی قوت این مجموعه نقاشی بلغاری قرن 19 و آثار اساتید اروپایی قرون 18 و 19 است.

دو روز گشت و گذار در صوفیه | روز دوم
بعدازظهر روز دوم در صوفیه؛ حومه‌ی پررونق بویانا از مرکز شهر صوفیه 8 کیلومتر به سمت جنوب بروید تا به حومه‌ی پررونق بویانا در پای کوه ویتوشا برسید. محیط طبیعی پس‌زمینه‌ی خوبی برای شاید ارزشمندترین یادگار صوفیه است؛ کلیسای تحت حفاظت یونسکوی بویانا. نقاشی دیواری‌های داخل این کلیسای مینیاتوری قرن 13، هنر بلغارستان قرون وسطی در بهترین دوران خود را نشان می‌دهند. برای دیدن طلای تراکیان و مجسمه‌سازی رومی، از موزه‌ی ملی تاریخ بازدید کنید.

دو روز گشت و گذار در صوفیه | روز دوم
غروب عاشقلانه صوفیه با یک بشقاب گوشت گریل‌شده برای خوردن غذای سنتی بلغارستان، شامل یک بشقاب گوشت گریل‌شده و یک لیوان از نوشیدنی اشتها آور ملی بلغارستان یعنی راکیا، رفتن به رستوران ماناستیرسکا ماگِرنیتسا انتخاب درستی است. رستوران مِید این هوم (خیابان آنجل کانچِف شماره 30a) کمی شیک‌تر است و مواد غذایی ارگانیک و تازه دارد.

دو روز گشت و گذار در صوفیه | روز دوم

برای هضم غذا، کاخ ملی فرهنگ در انتهای جنوبی ویتوشا، چند کافه دارد که در آن حوالی پراکنده‌اند. کلوپ‌های محبوب شامل لیو کلوب و سوییج (بولوار بلغارستان شماره 2) می‌شوند.

دو روز گشت و گذار در صوفیه | روز دوم