جاذبه های گردشگری بمبئی، شهر سواحل خوب

شهر بمبئی که نام جدید آن مومبای می باشد از مهمترین شهرهای کشور هند به شمار می آید. نام بمبئی به زبان هندی به معنی ساحل خوب است. در سال ۱۹۹۶ نام این شهر، به «مومبای» که نام یکی از خدایان زن هندی است تغییر یافت. اما در خارج از هند، همچنان این بندر بزرگ را به بمبئی می شناسند.

شهر بمبئی در غرب کشور هند قرار دارد و و بزرگترین بندر هند و یکی از شهرهای بزرگ و پرجمعیت هندوستان و پایتخت تجارتی آن به شمار می‌آید.

بندر بمبئی بعنوان شاهراه ارتباطی هند با ایران و اعراب اهمیت زیادی دارد. بندر بمبئی، بزرگترین مرکز تولید پارچه‌های پنبه‌ای و فیلم‌های سینمائی هند می باشد و به همین دلیل به «بالیود» نیز معروف است.

هتل تاج محل هتل مجلل و مدرنی که روبروی دروازه هند ساخته شده است. این هتل یکی از بناهای زیبا و دیدنی بمبئی و هند است و محل اقامت گردشگران ثروتمندتر می باشد که هزینه بیشتری برای تور هند خود کرده اند.

جاذبه های گردشگری بمبئی، شهر سواحل خوب
غار فیل‌ها در این غارها آثار باستانی شگفت انگیزی وجود دارد و در جزیره‌ای به همین نام با فاصله‌ ۴۵ دقیقه با قایق یا کشتی تفریحی در جنوب بمبئی قرار دارند و از طرف یونسکو به‌عنوان میراث فرهنگی اعلام شده‌. حرکت به سمت این جزیره که به جزیرهٔ میمونها نیز معروف است از دروازه هند و توسط قایق و کشتی‌های کوچک صورت می‌گیرد.

جاذبه های گردشگری بمبئی، شهر سواحل خوب
مارین درایو گذرگاهی ساحلی است که در دوره حکومت بریتانیایی‌ها این جاده، گردنبند ملکه نامیده می شد زیرا در هنگام شب زمانی که چراغها روشن می‌شوند، این جاده شکل به یک سینه ‌ریز پر از جواهر می شود.

جاذبه های گردشگری بمبئی، شهر سواحل خوب
مغول مسجد مسجد ایرانیان که مغول مسجد نام دارد توسط شخصی بنام مرحوم حاج محمد شیرازی حدود ۱۵۰ سال پیش ساخته شده است. او یک تاجر ایرانی مقیم بمبئی بوده‌ و این مسجد را در محل امام باره رود نزدیک محله مسلمان نشین بنا کرده ‌است. این مسجد یکی از مهمترین مراکز تشیع در بمبئی و حتی هند می باشد. متولیان این مسجد را اعضای خانواده نمازی شیرازی تشکیل می‌دهند و در گذشته همیشه پیش نماز این مسجد فردی ایرانی بوده ‌است. اما اکنون اشخاصی از شهرها و ایالت‌های مختلف هند این وظیفه را به عهده گرفته اند. این مسجد دارای ساختمانهای متعددی است که پشتیبانی مالی این مکان به حساب می آیند.

جاذبه های گردشگری بمبئی، شهر سواحل خوب
بازار کَرافت مارکت یکی از قدیمی‌ترین بازارهای بمبئی بازار گرافت مارکت است که در کنار بازارهای سنتی دیگر و انبوه فروشگاه‌های بزرگ و چند ملیتی امروزی، هنوز رونق خود را دارد.

جاذبه های گردشگری بمبئی، شهر سواحل خوب
بازارهای بمبئی علاوه بر بازار تاریخی کرافت مارکت در بمبئی بازارهای دیگری نیز وجود دارد که بیشتر به فروش منسوجات، پوشاک، صنایع دستی، مصنوعات و زیورآلات از قبیل طلا و نقره و غیره در این شهر پرجمعیت و پر رونق مشغول به کار هستند که از جمله آنها می توان بهیندی بازار، بازار کُلابه و بندیرا را نام برد. شهر بمبئی به عطر «دهن العود»، «عود»، «صندل» و «عنبر» معروف است. بعلاوه انبوه بازارهای مدرن و فروشگاه‌های برندهای معروف جهانی در بمبئی بسیار یافت می‌شوند. بعلاوه هم‌اکنون بسیاری از مراکز جدید و ساختمان‌های نوین نیز در این شهر بزرگ برای بازدید وجود دارند.

جاذبه های گردشگری بمبئی، شهر سواحل خوب