راهنمای سفر در سریلانکا؛ مروارید اقیانوس هند

سریلانکا جزیره کوچکی است به شکل یک قطره آب در جنوب هند و با اقیانوس هند احاطه شده، از قدیم به خاطر داشتن سنگ‌های قیمتی معروف بوده ولی امروزه در همه جای دنیا این کشور را نه با سنگ‌های قیمتی آن بلکه با چای معروف سیلان می‌شناسند. این کشور در شمال غربی از طریق منطقه‌ای به نام پل آدم به هند متصل شده و در 4 فوریه سال 48 19 توانست از استعمار انگلیس رهایی یابد و این روز به نام روز استقلال در سریلانکا شناخته می‌شود.
جمعیت و مردم

جمعیت این کشور 21.1 میلیون نفر است که نسبت به مساحت آن جمعیت کمی نیست همچنین این کشور به دلیل نزدیکی آن به خط استوا و شکل جزیره‌ای آن و احاطه شدن توسط اقیانوس هند از هر طرف آب و هوایی کاملاً استوایی دارد.

نژاد این مردم شباهت بسیاری با شبه قاره هند دارد و موقعیت جغرافیایی این جزیره نیز کاملاً گویای این مسئله می‌باشد. بعضی از دانشمندان و انسان شناسان معتقدند که انسان‌های اولیه و شکارچی از 18000 سال قبل در این سرزمین زندگی می‌کردند.

راهنمای سفر در سریلانکا؛ مروارید اقیانوس هند

آب و هوای سریلانکا از آنجا که فصل‌های سریلانکا در مجموع به دو فصل بارانی و بدون باران یا در اصل کم باران تقسیم می‌شود پس به‌طور طبیعی فصلی که بارانی نیست برای سفر به این سرزمین مناسب‌تر است، بهترین زمان برای بازدید از مناطق ساحلی غرب و مناطق کوهستانی این جزیره از ماه دسامبر تا ماه مارس و برای بازدید از مناطق باستانی یعنی قسمت شمال و مرکز و قسمت‌های شرقی از آوریل تا سپتامبر می‌باشد.

فستیوال‌ها و جشن‌های دیدنی در سریلانکا یکی از معروف‌ترین فستیوال‌هایی که هرسال در سریلانکا برگزار می‌گردد اسالا پراهرا (esala perahera) می‌باشد که هر سال به مدت 10 روز و در ماه‌های جولای و آگوست برگزار می‌شود.

روزهای پویا (poya days)، در سریلانکا که مصادف با ماه کامل در آسمان است تعطیل عمومی می‌باشد، در این روز بودائی‌های معتقد به معابد می‌روند و روزه می‌گیرند و از تفریح و مادیات پرهیز می‌کنند، در معابد نذورات خود را اهدا می‌کنند و به تعالیم مذهبی می‌پردازند و مدیتیشن انجام می‌دهند.

واحد پول واحد پول این کشور روپیه است و در حقیقت سریلانکا از بسیاری جهات فرزند خلف هند و ماکت کوچک‌تری از این کشور است.

پایتخت سریلانکا پایتخت این کشور بندر کلمبو می‌باشد، این شهر در حین ورود خیلی چنگی به دل نمی‌زند و چیزی که در کلمبو بیش از بقیه شهرها به چشم می‌خورد ایست‌های بازرسی فراوان است که حتی در طی مسیر بین فرودگاه تا کلمبو نیز وجود دارند، اگر اسم ببرهای تامیل را شنیده باشید، همان طور که پیش‌تر گفته شد این سرزمین زیبا مدت‌های زیادی درگیر جنگ‌های داخلی بین تامیل‌ها و سینهالی ها بوده و این ایست بازرسی‌ها نیز میراث آن زمان است، زمان تقریبی بین فرودگاه تا مرکز کلمبو با اتوبوس حدود 50 تا 60 دقیقه می‌باشد و با وسایل نقلیه دیگر تفاوت چندانی ندارد و دلیل آن جاده‌های تنگ و دو طرفه و عبور و موتورهای سه چرخه است که آن‌ها را توک توک می‌نامند، اگر قصد رفتن به جایی را دارید دم دست‌ترین و ارزان‌ترین وسیله برای مسافت‌های کوتاه و داخل شهر سه چرخه می‌باشد، معمولاً حدود 150 تا 200 روپیه برای مسافت‌های 10 یا 15 دقیقه‌ای قیمتی رایج است. در این کشور تاکسی به آن شکلی که در ایران به آن عادت کرده‌ایم نیست در برخی جاها می‌توانید ماشین‌های دربستی را بگیرید اما گذشته از کم بودن آن در بیشتر موارد بسیار گران‌تر از سه چرخه می‌باشد.

جاذبه‌های گردشگری و دیدنی‌های کلمبو از اماکن دیدنی کلمبو می‌توان معبد معروف بودائی گانگارا مایا را می‌توان نام برد. همچنین چند مرکز خرید در شهر کلمبو وجود دارد که البته در مقایسه با مرکز خریدهایی که در ایران موجود است بسیار ضعیف‌اند. از دیدنی‌های دیگر کلمبو برج ساعت و ساختمان‌ها و محله‌های مربوط به دوره استعمار را می‌توان نام برد، ساختمان قدیمی مجلس این کشور و بازار دست فروشان در منطقه پتاه نیز از دیدنی‌های دیگر این شهر به شمار می‌آیند، اگر دوست دار تاریخ، فرهنگ و باستان شناسی هستید حتماً سری به موزه ملی این شهر بزنید تا اطلاعات مفیدی را در مورد سریلانکا به دست آورید. در حقیقت بازدید از موزه ملی در کشورهای مختلف می‌تواند اطلاعات جالبی را در مورد فرهنگ، عقاید و تاریخ آن کشور به شما بدهد و اگر این موضوع در ابتدای سفر باشد بهتر است زیرا تا پایان سفر کمک زیادی به شما در درک و برداشت بیشتر از آن دیار خواهد کرد.

راهنمای سفر در سریلانکا؛ مروارید اقیانوس هند
سواحل و تفریحات آبی در سریلانکا بعد از خرید و بازدید از جاذبه‌های تاریخی سریلانکا یکی از معروف‌ترین سواحل سریلانکا در جنوب غربی این جزیره و منطقه آهونگالا است در اینجا می‌توانید از زیبایی غروب آفتاب در کنار سواحل زیبای اقیانوس هند لذت ببرید جایی که اقیانوس خورشید را به درون خود می‌کشد و آسمان به‌قدری سرخ می‌شود که در عمرتان کمتر شاهد آن بوده‌اید. اگر به این منطقه رفتید بازدید از لاک پشت های دریایی را هم فراموش نکنید، نسل این گونه‌ها در نقاط مختلف دنیا در خطر انقراض است به همین دلیل توسط افراد داوطلب مراکزی برای تکثیر این لاک پشت های زیبا تأسیس شده تا به افزایش جمعیت آن‌ها کمک کند، برنامه به این صورت است که این داوطلبان و دولت با پرداخت مبلغی در ازای هر تخم لاک پشت از فروش این تخم‌ها در راه‌های دیگر جلوگیری و از آن‌ها نگه داری و پس از بزرگ شدن لاک پشت ها آن‌ها را در دریا رها می‌کنند. اگر هم دلتان هیجان می‌خواهد در نزدیکی شهر بنتوتا که شهری است ساحلی می‌توانید به مرکز بازی‌های آبی بروید و در یکی از رودهای منتهی به اقیانوس هند به جت اسکی و دیگر ورزش‌های آبی بپردازید و لذت دیدار از این منطقه را دو چندان کنید ولی اگر اهل هیجان زیاد نیستید و آرامش را ترجیح می‌دهید می‌توانید به بوت سافاری یا همان گردش با قایق در رودخانه بپردازید و در راه از مرکز پرورش میگوهای آب شیرین دیدن کنید و در عین حال در جزیره‌های کوچک این رودخانه نحوه درست کردن دارچین را ببینید در این رودخانه گونه‌ای از سوسمار آبی هم زندگی می‌کند که تماشای آن‌ها که گاه به طول 3 متر هم می‌رسند در نوع خود جالب و دیدنی است، شما همه جا می‌توانید میمون‌ها را ببینید اما در عین لذت بردن از دیدن بازیگوشی‌های آن‌ها مواظب باشید زیرا این حیوانات ناقلا گاهی هوس سرقت به سرشان می‌زند و چیزهایی که در دست دارید را می‌ربایند پس در هنگام نزدیک شدن به آن‌ها مواظب وسایل خود باشید.

سوغاتی‌های محبوب سیلانی اگر قصد تهیه سوغات دارید در بنتوتا می‌توانید ماسک‌های چوبی زیبایی را تهیه کنید البته مرکز اصلی ساخت این ماسک‌ها و تزئینات چوبی در سریلانکا شهر ساحلی آمبالان گدا (ambalangoda) است که در جنوب بنتوتا قرار دارد. این ماسک‌ها را با اشکال گوناگون در بسیاری از نقاط سریلانکا می‌توانید بیابید که آن‌ها را معمولاً برای دفع انواع مریضی، دفع چشم زخم و دشمن و ... در بیرون خانه آویزان می‌کنند و بسیاری از انواع دیگر این ماسک‌ها نیز در مراسم رقص با ماسک به کار می‌رود.

راهنمای سفر در سریلانکا؛ مروارید اقیانوس هند