جاذبه های گردشگری مسکو | کرملین و کلیسای جامع سن باسیل

مسکو به عنوان یکی از گرانترین شهرهای دنیا سالانه تعداد زیادی گردشگر را از سراسر جهان به سوی خود جلب می کند. وجود آثار تاریخی بسیار و مجموعه کاخ های کرملین، میدان سرخ و همین طور کلیسای جامع سن باسیل این شهر را به یکی از مقاصد برتر گردشگری در جهان تبدیل کرده است.
میدان کرملین کرملین که رأس قدرت سیاسی روسیه و زمانی مرکز کلیسای ارتدکس بود، نه تنها هسته‌ی اصلی مسکو بلکه کل کشور است. تزارهای مستبد، دیکتاتورهای کمونیست و روسای جمهور عصر مدرن از همین‌جا بوده است که منتهای تلاش خود و یا بدترین کارها را برای روسیه کرده‌اند.

کرملین که تپه‌ی بوروویتسکی در کرانه‌ی شمالی رودخانه‌ی مسکو را می‌پوشاند، با دیوارهای بلند به طول 2.25 کیلومتر محصور شده است و میدان سرخ در بیرون دیوار شرقی آن قرار دارد. بهترین منظره از این مجتمع از طریق سوفیسکایا در آن سوی رودخانه است.

قبل از ورود به کرملین، کیف‌ خود را به دفتر چمدان‌ها در زیر برج کوتافیا بسپارید. دفتر اصلی خرید بلیت در باغ الکساندروفسکی قرار دارد. بلیت ورودی شامل ورودیه به تمام پنج کلیسا-موزه و کاخ پدر شاه می‌شود. این بلیت اسلحه‌خانه، نمایشگاه صندوق الماس یا نمایشگاه‌های ویژه را که جداگانه قیمت‌گذاری می‌شوند را در بر نمی‌گیرد.

عکاسی در اسلحه‌خانه یا دیگر ساختمان‌های واقع در میدان سوبورنایا (میدان کلیسای جامع) مجاز نیست.

جاذبه های گردشگری مسکو | کرملین و کلیسای جامع سن باسیل
میدان سرخ درست بیرون دیوار شمال شرقی کرملین، میدان سرخ مشهور قرار دارد، محوطه‌ای سنگ‌فرش به ابعاد 400 در 150 متر که درست در مرکز مسکو واقع شده است. کلیسای جامع سن باسیل از انتهای جنوبی، مشرف به این میدان است. این منظره‌ی پانوراما همواره قلبتان را می‌لرزاند، خصوصاً شب‌ها.

در روسیه‌ی قدیم کراسنی به معنای «زیبا» بود و کراسنایا پلوشاد نیز شایسته‌ی نامش است. علاوه بر این، پرسه زدن در مکانی که بخش اعظمی از تاریخ روسیه در آن اتفاق افتاده است، حس بی‌نهایت مهمی را برمی‌انگیزد.

جاذبه های گردشگری مسکو | کرملین و کلیسای جامع سن باسیل
کلیسای جامع سن باسیل در انتهای جنوبی میدان سرخ، شمایل روسیه؛ کلیسای جامع سن باسیل قرار دارد. این آمیزه‌ی دیوانه‌وار از رنگ‌ها، الگوها و اشکال، اوج سبکی منحصر به معماری روسیه است. در سال 1552 ایوان مخوف دژ کازان تاتار را در ضیافت میانجیگری تصرف کرد. وی به یادبود این پیروزی، سفارش ساخت این کلیسای برجسته، با نام رسمی کلیسای جامع میانجیگری را داد. این شاهکار که از سال 1555 تا 1561 خلق شد، به نماد غایی روسیه بدل شد.

بی‌نظمی ظاهری اشکال کلیسای جامع، طرح قابل درک نه کلیسای کوچک اصلی را پنهان می‌کند. برج بلند مسقف به چادر در مرکز، محل کلیسای همنام چادر محافظ مادر خدا است. چهار گنبد از بلندترین گنبدها پرفراز کلیساهای کوچک با برج‌های هشت‌ضلعی قرار دارد: کلیسای سنت سیپریان و سنت جاستینا ، کلیسای تثلیث مقدس، کلیسای شمایل سن نیکولاس معجزه‌گر و کلیسای ورود عیسی مسیح به اورشلیم. درنهایت چهار کلیسای کوچک‌تر نیز در این بین قرار دارند. هر کلیسای کوچک به افتخار رویداد یا نبردی در مقابل کازان، تقدیس شده است.

طبق افسانه‌ها ایوان معماران را کور کرد تا هرگز نتوانند چیزی قابل مقایسه با آن بسازند. البته این یک افسانه است و طبق سوابق، آن‌ها 25 سال بعد استخدام شدند (و چهار سال بعد از مرگ ایوان) تا کلیسای کوچک دیگری به این سازه اضافه کنند.

جاذبه های گردشگری مسکو | کرملین و کلیسای جامع سن باسیل