جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ | موزه‌ی دولتی آرمیتاژ

آرمیتاژ که بخش اعظم آن در کاخ زمستانی و ساختمان‌های مجاور واقع شده است، کاملاً به فراخور شهرت خود پابرجاست. می‌توانید چندین روز غرق در گنجینه‌های آن شوید و همچنان در حالی از آن خارج شوید که به دنبال دیدن چیزهای بیشتر در آن هستید. این مجموعه‌ی عظیم (بیش از سه میلیون قطعه که تنها بخش کوچکی از آن در حدود 360 اتاق به نمایش درمی‌آیند) تقریباً معادل تاریخ جامع هنر غرب اروپاست و بازدید از آن به کمی برنامه‌ریزی نیاز دارد، پس قبل از رسیدن، نقاطی را انتخاب کنید که دوست دارید روی آن‌ها متمرکز شوید.

کاترین کبیر، یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌داران زمان، گردآوری این مجموعه را آغاز کرد. نیکولاس اول نیز به آن غنای بیشتری بخشید و برای اولین بار در سال 1852، گالری‌هایی را برای عموم افتتاح کرد.

در دوره‌ی پس از انقلاب بود که این مجموعه سه برابر شد، چون بسیاری از مجموعه‌های خصوصی ارزشمند توسط دولت ضبط شد، از جمله مجموعه‌های استروگانوفس ، شِرِمیتیِفس و یوسوپوفس. در سال 1948 مجموعه‌های مشهور پساامپرسیونیستی و نقاشی‌های امپرسیونیستی کارخانه‌داران مسکو به نام‌های سرگی شوکین و ایوان موروزوف نیز به آن اضافه شد.

آرمیتاژ از پنج ساختمان به هم مرتبط در امتداد رودخانه‌ی دِوورتسووایا تشکیل شده است. این ساختمان‌های از غرب به شرق به ترتیب زیر هستند:

کاخ زمستانی این انبوه ستون‌ها، پنجره‌ها و طاقچه‌های سبز نعنایی، سفید و طلایی حیرت‌انگیز با سقفی که روی آن ردیف‌هایی از مجسمه‌های کلاسیک قرار دارند، در سال 1754 به سفارش امپراتریس الیزابت توسط بارتولومئو راسترِلی (Bartolomeo Rastrelli) ساخته شد. در سال 1837 کاترین کبیر و جانشینانش بخش اعظم داخل ساختمان را به سبک کلاسیک، مجدداً مدل‌سازی کردند. این بنا تا سال 1917 خانه‌ی سلطنتی بود، گرچه دو تزار آخر بیشتر وقت خود را در کاخ‌های دیگر سپری کردند.

جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ | موزه‌ی دولتی آرمیتاژ
آرمیتاژ کوچک آرمیتاژ کوچک کلاسیک به عنوان عزلتگاهی برای کاترین کبیر ساخته شد که محل نگهداری مجموعه‌ی هنری نیز می‌باشد که توسط پیتر کبیر آغاز شد و کاترین آن را گسترش داد.

جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ | موزه‌ی دولتی آرمیتاژ
آرمیتاژ قدیمی در بخش انتهایی آرمیتاژ کوچک در نزدیکی رودخانه، آرمیتاژ قدیمی قرار دارد که قدمت آن به زمان کاترین کبیر برمی‌گردد.

جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ | موزه‌ی دولتی آرمیتاژ
آرمیتاژ جدید

آرمیتاژ جدید که مقابل خیابان میلیونایا در انتهای جنوبی آرمیتاژ قدیمی قرار دارد، توسط نیکولاس دوم ساخته شد و مجموعه‌ی هنری همچنان در حال اضافه شدنی را در خود دارد. آرمیتاژ‌های جدید و قدیمی گاهی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و برچسب آرمیتاژ بزرگ به آن‌ها نسبت داده می‌شود.

جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ | موزه‌ی دولتی آرمیتاژ
تئاتر دولتی آرمیتاژ این بنا در دهه‌ی 1780 توسط طرفدار سبک کلاسیک، جیاکومو کوارِنگی ساخته شد که آن را یکی از بهترین آثارش می‌دانست. هنوز هم باله و کنسرت در اینجا برگزار می‌شود. بقایای کاخ زمستانی پیتر اول در همان ساختمان قرار دارند اما راه دسترسی به آن‌ها از طریق نِوا امبانکمِنت است.

همان قدر که در موزه می‌بینید، حدوداً 20 برابر بیشتر در طاق‌های آن وجود دارد که بخشی از آن را می‌توانید در ساختمان انبار آرمیتاژ ببینید. دیگر شعب موزه شامل بال شرقی ساختمان ستاد فرماندهی (محل نگهداری مجموعه‌ی حیرت‌انگیز آثار امپرسیونیستی و پساامپرسیونیستی آرمیتاژ)، کاخ منشیکوف در جزیره‌ی واسیلیِفسکی و کارخانه‌ی چینی سلطنتی در جنوب شهر می‌شود.

جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ | موزه‌ی دولتی آرمیتاژ