جاذبه های گردشگری صوفیه | بخش اول

صوفیه که یکی از جوان‌ترین پایتخت‌های اروپاست، برحسب اتفاق در زمره‌ی قدیمی‌ترین محل‌های سکونت نیز محسوب می‌شود که از چند هزاره‌ی قبل از تراکیان باستان و قبایل سلتی تا دوران روم، اسلاوها عثمانی‌ها و حال حاضر دوام داشته است. این میراث اثرگذار یک عنصر تاریخی سطح بالا به این شهر می‌دهد که غذا، نوشیدنی و حال و هوای مهمانی و سروری که صوفیه همیشه به آن‌ها مشهور بوده است را همراهی می‌کند.
کلیسای الکساندر نِفسکی | Aleksander Nevski Church این کلیسای عظیم هیبت‌انگیز که یکی از نمادهای نه فقط صوفیه بلکه خود بلغارستان است، بین سال‌های 1882 و 1912 به یاد 200000 سرباز روسی ساخته شد که در نبرد برای استقلال بلغارستان طی جنگ روسیه و ترکیه (78-1877) کشته شدند.

جاذبه های گردشگری صوفیه | بخش اول
موزه‌ی باستان‌شناسی بلغارستان | Archaeological Museum این موزه که در مسجدی قرار دارد که در سال 1496 ساخته شد، دست‌ساخته‌های زیادی از تراکیان، رومی و قرون‌وسطی را به نمایش می‌گذارد. نقاط دیدنی شامل کف موزاییک کلیسای سِوتا صوفیه (Sveta Sofia)، ماسک تدفین طلایی تراکیان مربوط به قرن چهارم قبل از میلاد و سر برنزی عظیمی می‌شود که تصور می‌شود یک شاه تراکی را نشان می‌دهد.

جاذبه های گردشگری صوفیه | بخش اول
بوریسووا گرادینا | Borisova Gradina جذاب‌ترین پارک صوفیه که در جنوب شرقی مرکز شهر قرار دارد، پر از مجسمه‌های زیبا و غنچه‌ها است و مکانی آرام‌بخش برای گشت و گذار است. اینجا مکانی وسیع و محل استادیوم واسیل لِفسکی (Vasil Levski) و استادیوم CSKA و چند کافه و محوطه‌ی بازی کودکان است.

انتهای شرقی پارک مشرف به بنای یادبود کمونیستی عظیمی است که در سال 1956 ساخته شد و به تپه‌ی برادری مشهور است که ستون سنگی هرمی به ارتفاع 42 متر و شمایل‌های سوسیالیست-رئالیست را در خود دارد؛ از جمله یک جفت جنگجوی پارتیزان، رفقایی که به شکلی دراماتیک کلاشینکف‌های خود را چسبیده‌اند و کارگران خندان صبور. اینجا مدت‌ها توسط مقامات نادیده گرفته شده بود، چند قهرمان سوسیالیست اکنون برخی اعضا را ندارند و روی آن‌ها گرافیتی کشیده‌اند اما گروه‌های کوچکی از زندانیان هرازگاهی به اینجا می‌آیند تا به یاد روزهای سرخ قدیم، در اینجا گل بگذارند.

جاذبه های گردشگری صوفیه | بخش اول

موزه‌ی ملی تاریخ نظامی این موزه‌ی اندکی دورافتاده، داستان جنگ در بلغارستان را نقل می‌کند، در این موزه بخش اعظم فضا به دوره‌ی شورش آوریل 1876 تا جنگ جهانی اول اختصاص داده شده است. در اینجا جنگ‌افزار، پرچم‌های شورش، اونیفرم‌ها و تزیینات به نمایش درآمده‌اند، در حالی که در بیرون، مجموعه‌ی قابل توجهی از سخت‌افزارهای نظامی وجود دارد، از جمله موشک‌انداز اسکاد، تانک و جنگنده‌های MiG.

جاذبه های گردشگری صوفیه | بخش اول
کلیسای بویانا | Boyana Church کلیسای بویانای کوچک قرن سیزدهمی در حدود 2 کیلومتری جنوب موزه‌ی ملی تاریخ بلغارستان قرار دارد. این بنا در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و 90 نقاشی دیواری آن بازمانده‌ی آن دوره هستند و در زمره‌ی بهترین نمونه‌های آثار هنری بلغاری قرون وسطی هستند. آن‌ها شامل قدیمی‌ترین پرتره‌ی مشهور از سن جان ریلا (St John Rila)، در کنار تمثال شاه کنستانتین آسِن (Konsantin Asen) و ملکه ایرینا (Irina) می‌شود.

جاذبه های گردشگری صوفیه | بخش اول