رودخانه ای از جنس سنگ

تاگانای (Taganay) یک دسته از رشته کوه های اورال جنوبی در منطقه چلیابینسک (Chelyabinsk)روسیه است. طول این رشته کوه ها 25 کیلومتر و ارتفاع آن 1200 متر می باشد. در میان این رشته کوه های زیبا رودخانه سنگی (Stone River) بسیار دیدنی و شگفت انگیزی قرار گرفته است که ساختار طبیعی بسیار جذابی دارد، در واقع رودخانه سنگی را می توان هنر نمایی طبیعت دانست، به گونه ای که این منطقه از قطعات یکسان سنگ های بزرگ شکسته شده به وجود آمده است و امتداد این سنگ ها صدها متر از زمین را پوشانده است و همانند رودخانه ای سنگی جلوه نمایی می کند.

خصوصیات رودخانه سنگی

امتداد این رودخانه بزرگ سنگی از شمال شرق به جنوب غرب منطقه کشیده شده است و طول آن به 6 کیلومتر می رسد. عرض رودخانه سنگی 20 تا 270 متر و حجم متوسط هر قطعه سنگ موجود در این رودخانه سنگی به 3/4 متر مکعب می رسد، البته قطعات بزرگ سنگی به حجم 30 متر مکعب و وزن 10 تن نیز در این رودخانه وجود دارد. به طور میانگین در هر 100 متر مربع 300 قطعه سنگ در رودخانه سنگی وجود دارد. این رودخانه شگفت انگیز در نقاط مختلفش از 3 یا 4 لایه سنگی تشکیل شده است که ارتفاع متوسط این لایه ها 5/4 متر است.

رودخانه ای از جنس سنگ

کورومه یا جریان سنگی

جنس سنگ های رودخانه بیشتر از سنگ دلربا (نوعی سنگ کوارتزیت درخشان خرمایی رنگ که از مس و طلا تشکیل شده) می باشد. هیچ پوشش گیاهی به غیر از گلسنگ در این منطقه دیده نمی شود. بسیاری از مردم به اشتباه رودخانه سنگ را کورومنیک (Kurumnik) می نامند. اگر چه کورومه در ترکی باستان به معنی جریان سنگی یا همان رودخانه سنگی می باشد ولی رودخانه سنگی روسیه هیچ گونه حرکتی ندارد زیرا شیب بسیار کمی دارد به گونه ای که شیب آن از 5/2 درجه تجاوز نمی کند.

رودخانه ای از جنس سنگ

رودخانه سنگی گنج ملی روسیه

این پدیده و شگفتی یک گنج ملی برای روسیه می باشد و فقط در هند می توان همانند این پدیده را مشاهده کرد. دلیل به وجود آمدن این پدیده به شکل کامل مورد بررسی قرار نگرفته ولی بر اساس برخی از نظریه ها پایین آمدن یخچال های طبیعی از رشته کوه های اطراف دلیل به وجود آمدن رودخانه سنگی بیان شده است. براساس گفته های مردم محلی بهترین فصل دیدن رودخانه سنگی زمستان است. رودخانه سنگی همچون الماسی در فصل زمستان در پارک ملی منطقه خود نمایی می کند و مقصد جذاب و دیدنی برای گردشگران در تور روسیه می باشد.

رودخانه ای از جنس سنگ