راهنمای گردشگری دبی | بخش دوم

معرفی برخی از جاذبه های گردشگری تاریخی و فرهنگی دبی از قبیل خانه‌ی شیخ سعید المکتوم، هریتِج هاوس و مدرسه‌ی الاحمدیه
خانه‌ی شیخ سعید المکتوم شیخ سعید المکتوم از 1921 تا 1958، حاکم دبی بود و پدربزرگ حاکم فعلی است. محل سکونت سابق وی که به شکل موزه بازسازی و تعمیر شد، نمونه‌ی خوبی از معماری عربی است. خانه‌ی اصلی در سال 1896 توسط پدر شیخ سعید ساخته شد تا بتواند از ایوان شاهد فعالیت کشتیرانی باشد. خانه‌ی اصلی تخریب شد اما خانه‌ی فعلی در مجاورت بنای اصلی بازسازی شد و با گنجاندن درهای حجاری‌شده از چوب ساج، صفحات مشبک چوبی روی پنجره‌ها و صفحات تهویه سنگ گچ با طرح گل و اشکال هندسی، به مدل اصلی وفادار ماند. سی اتاق در اطراف حیاط مرکزی وجود داشت که نوک بادگیرهای آن‌ها تزییناتی داشت.

در داخل خانه نمایشگاه‌های عکس و اسناد تاریخی موزه دبی و همچنین عکس‌های قدیمی فوق‌العاده از دبی بین سال‌های 1948 و 1953 وجود دارند. بخش دریای موزه، عکس‌هایی از ماهیگیری، صید مروارید و ساخت قایق دارد. در سرتاسر ساختمان تعداد زیادی نامه، نقشه، سکه و تمبر برای نمایش وجود دارد که توسعه‌ی امارات را نشان می‌دهند. خانه‌ی شیخ عبید ابن ثانی در این نزدیکی قرار دارد که بازسازی شده و بخش داخلی سنتی را نشان می‌دهد.

خانه: شنبه-پنجشنبه، 8:30-20:30، جمعه 15:00-20:30

ورودیه: بزرگسالان 2 درهم امارات، کودکان 1 درهم امارات

راهنمای گردشگری دبی | بخش دوم
هریتِج هاوس | Heritage House این ساختمان که در سال 1890 به عنوان خانه‌ی یک تاجر ثروتمند ایرانی ساخته شد، در سال 1910 به خانه‌ی شیخ احمد بن دالموک (تاجر مشهور مروارید در دبی) تبدیل شد. هریتِج هاوس که در سال 1994 تعمیر شد، اکنون مکان خوبی برای دیدن بخش داخلی خانه‌ی یک خانواده‌ی سنتی با 10 اتاق و حیاطی بزرگ است. اتاق اول اتاق جلسه است که در آنجا از مهمانان استقبال می‌شد. اتاق جلسه دوم برای خانم‌ها، با توجه به عرف سنتی، خارج از حیاط و در محوطه‌ای جدا قرار دارد.

آدرس: منطقه دیره

راهنمای گردشگری دبی | بخش دوم
مدرسه‌ی الاحمدیه مدرسه الاحمدیه در سال 1912 ساخته شد و قدیمی‌ترین مدرسه در دبی است. ساخت این مدرسه توسط احمد بن دالموک، تاجر خیرخواه مروارید آغاز شد. در مدرسه الاحمدیه اول، تنها دروس محدودی شامل ریاضیات پایه، مطالعات اسلامی و زبان و دستور عربی به حدود 200 پدر تدریس می‌شد. همگام با افتتاح مدارس دیگر در دهه 1920، مدرسه الاحمدیه بسته شد اما در دهه 1930 مجدداً باز شد. این مدرسه رسما در سال 1965 بسته شد و به عنوان موزه‌ی آموزش عمومی، تعمیر و بازسازی شده است.

آدرس: منطقه دیره

راهنمای گردشگری دبی | بخش دوم