راهنمای گردشگری دبی | بخش اول

در سفری کوتاه از ایران به دبی یه سرزمینی می رسید که برخلاف وسعت کمش دارای جاذبه های گردشگری و تفریحی فراوانی از جمله سواحل زیبا، هتل های لوکس، بازارهای خرید سنتی و مراکز خرید مدرن و امروزی می باشد.

درادامه برخی از دیدنی های دبی را شرح می دهیم.

بسطاکیه | دبی قدیم منطقه بسطاکیه در دبی آخرین بخش باقیمانده از دبی قدیم است و اگر گردشگر تور دبی هستید نباید آن را از دست یدهید. این منطقه‌ی کوچک که میراث این شهر محسوب می‌شود، واقعا گذشته‌ی ساده‌تر و مهربان‌تر این شهر را فرامی‌خواند، یعنی قبل از اینکه آسمان‌خراش‌ها خط افق را در سلطه‌ی خود بگیرند. در امتداد گذرگاه‌های باریک، ساختمان‌هایی با سبک معماری معمول عربی وجود دارند که به زیبایی از آن‌ها محافظت شده است و بسیاری از آن‌ها بادگیر دارند. موزه‌های مختلفی در اینجا وجود دارند که در آن‌ها می‌توانید وارد خانه‌ها شوید و بخش داخلی خانه‌های عربی این منطقه و همین طور مساجد و بخش کوچک باقیمانده از دیوار اصلی شهر دبی را ببینید.

راهنمای گردشگری دبی | بخش اول

محله بسطاکیه در اواخر قرن 19-ام ساخته شد تا محل سکونت تجار ثروتمند پارسی باشد که عمدتاً مروارید و منسوجات تجارت می‌کردند و به خاطر تجارت بدون مالیات و دسترسی به خور دبی، جذب این شهر شده بودند. بسطاکیه بخش شرقی بر دبی در امتداد خور را اشغال می‌کند و ساختمان‌های سنگ آهکی اینجا که سقف بسیاری از آن‌ها بادگیر دارد، به خوبی محافظت شده‌اند. بادگیرها برای خانه‌های اینجا حکم شکل اولیه‌ی تهویه مطبوع را داشتند، باد در آن‌ها گیر می‌کرد و به سمت پایین و درون خانه‌ها حرکت داده می‌شد. تاجران پارسی احتمالاً این عنصر معماری (که در خانه‌های ساحلی ایرانی متداول است) را از کشور خود به خلیج پیوند زده بودند.

راهنمای گردشگری دبی | بخش اول

کوچه‌های باریک که در دو طرف آن‌ها معماری متمایز عربی به چشم می‌خورد، یادآور عصری کهن و بسیار کندتر در تاریخ دبی هستند. گالری مجلس را در این منطقه خواهید یافت که مجموعه‌ای از سرامیک‌ها و مبلمان سنتی عربی دارد (واقع در بادگیر) و همین طور گالری XVA که یک مجموعه هنری معاصر دارد (واقع در یکی از ساختمان‌های تاریخی).

راهنمای گردشگری دبی | بخش اول
مرکز درک شیخ محمد بن رشید این مرکز فرهنگی که در منطقه‌ی قدیمی دبی، بسطاکیه و در امتداد ساحل خور دبی واقع شده است، برنامه‌هایی برای تورها، سخنرانی‌ها، کلاس‌های آموزش عربی و وعده‌های فرهنگی دارد.

ساعات بازدید: یکشنبه-پنج‌شنبه 8:00 تا 18:00، شنبه 9:00 تا 13:00

آدرس: بر دبی

وب سایت: http://www.cultures.ae

راهنمای گردشگری دبی | بخش اول
بیت الوکیل بیت الوکیل اولین ساختمان اداری دبی است که به عنوان دفتر حمل و نقل برای گری مک‌کنزی در سال 1935 ساخته شد. ساختمان تعمیر شده است و اکنون موزه‌ی دریایی را در خود دارد که به سنت‌های ماهیگیری و کشتی‌رانی امارات اختصاص دارد. رستورانی نیز در آن وجود دارد که در غذاهای دریایی، عربی و اماراتی تخصص دارد.

آدرس: خور دبی

راهنمای گردشگری دبی | بخش اول