راهنمای سفر در دبی

دبی کاملا متمایز از امارت‌های امارات متحده عربی به حساب می آید. درآمد نفت دبی تنها ۶٪ از تولید ناخالص داخلی را تشکیل داده است و بیشتر درآمد آن از منطقه آزاد جبل علی، فروش ملک به اتباع خارجی در مناطق آزاد، اعطای اقامت ، ترانزیت مسافر و کالا و نیز قسمت بزرگی از گردشگری و خدمات مالی و تجاری دیگر تشکیل می شود. پیشرفتهای زیادی در صنایع و فعالیتهای مختلف دبی باعث شده تا توجه جهانی را در تمام زمینه‌ها و پروژه‌ها به خود جلب کند.
گردشگری و فستیوال خرید دبی به عنوان مرکز خرید خاورمیانه شناخته شده. دبی تعداد زیادی توریست خرید که تور دبی را خریداری کرده اند از کشورهای اطراف و حتیتور دبیورتر مثل اروپای شرقی، هند و آفریقا را به خود جلب می‌کند.
جشنواره خرید دبی این فستیوال هر سال از ژانویه شروع می‌شود و به مدت یک ماه ادامه دارد و کل امارات را به یک مرکز خرید دبی تبدیل می‌کند. همچنین این فستیوال دربرگیرنده برنامه‌های شاد دیگری مثل نمایشگاههای هنری و موسیقی و رقص می‌باشد.

بزرگ‌ترین مرکز خرید دنباله دار دبی به نام مرکز تجاری-تفریحی دبی است و ساختمان دیگری که برنامه ریزی شده تا دبی را به یک منطقه مرکزی تجاری تبدیل کند، خلیج تجاری می باشد و زمانیکه تمام شود، حدود ۵۰۰ آسمان خراش را در اطراف منطقه الحاقی دست ساز Dubai Greek به نمایش خواهد گذاشت.

مرکز خرید دبی مال دبی مال بزرگترین پاساژ جهان و روبروی برج دبی، بزرگترین برج جهان قرار دارد. روبروی درب ورودی امارت مال رقص فواره های زیبایی وجود دارند که هر روز حدود ساعت 7 آغاز می شود و تماشای آن خالی از لطف نیست. قسمتی از این پاساژ توسط آکواریوم هایی زیبا احاطه شده و در دل این پاساژ غول پیکر پیست اسکی سرپوشیده بزرگی وجود دارد که جزو بزرگترین زمین های اسکی سرپوشیده است و برف واقعی در آن تولید می شود و تنها محلی است که در دبی که شما سرما را احساس خواهید کرد. دمای این محل به راحتی به زیر صفر می رسد و شما نیاز به پوشیدن لباس گرم دارید.

راهنمای سفر در دبی
مرکز خرید Mercato دیدار از این مرکز را به همه حتی کسانی که قصد خرید ندارند هم توصیه می کنیم. گردش در این مرکز خرید شبیه گردش در یک موزه زیبا متعلق به دوران رنسانس است...

ساعات کار: 10صبح الی 22 و جمعه ها از 16 الی 22 می باشد.

اين مرکز بسيار ديدنی توسط طراح معروف ايتاليايی "دانيل مورللی" و بر اساس معماری دوره رنسانس طراحی شده. تماشای معماری خيره کننده اين مرکز، لذت خريد را دو چندان می کند. اين مرکزدارای بيش از 90 فروشگاه و چندين غذاخوری و کافی شاپ است.

همچنین شعبه ای از سوپرمارکت بزرگ "اسپينيز" در اين مرکز قرار دارد و 7 سالن سينما "سنچری سينما" نيز از بخش های ديگر اين مجتمع است. همچنین در تعطيلات آخر هفته، برنامه های سرگرم کننده و هیجان انگیزی برای مراجعه کنندگان در نظر گرفته شده است.

مرکز خرید Burjuman Centre Mercato بزودی اين مرکز وسعتی برابر با چهار برابر وسعت کنونی پيدا خواهد نمود. در طرح توسعه، ساخت مرکز اداری، سالن کنفرانس، مجموعه ای از آپارتمان ها، سالن تاتر، باشگاه بدن سازی و مجموعه ای از سالن های سينما در نظر گرفته شده است. ساعات کاری: 10صبح الی 22 و جمعه ها از 16 الی 22 اين مجتمع زيبا در سه طبقه با زيربنايی حدود 92 هزار متر مربع ساخته شده و بيش از 19 فروشگاه را در خود جای داده. طبقه همکف به پارکينگ اتومبيل ها اختصاص دارد و طبقات اول و دوم آن شامل فروشگاه های مختلف است. بسياری از مارک های معروف جهان در اين مرکز به چشم می خورد. این مرکز مجموعه کاملی است از فروشگاه های عرضه کننده لباس، لوازم الکترونيکی، دکوراسيون و غيره. همچنین قسمتی با عنوان Fun City برای بازی و سرگرمی کودکان در نظر گرفته شده است. رستوران ها و Fastfood های متنوع نيز از بخش های پرطرفدار اين مرکز هستند. (طرح توسعه اين مرکز در حال انجام می باشد).
جاذبه‌ های شهری دبی برج‌العرب، برج دبی، جزیره های نخلی، جزیره جهان، امارات مال (پیست اسکی برف) صحراهای رمل، مراکز خرید، منتجع المها، فندق باب الشمس، قلعه دبــى ــ موزه ملى، قلعه حـتا ـ برج ساعت ـ ديره، شاهراه شيخ زايد و مساجد می باشند.
پارک‌های شهر دبی پارک خور، پارک صفا، پارک مشرف، پارک جمیرا، پارک القوز،پارک زعبيل،پارک الوصل، پارک باغ وحش، پارک ممزر : (این پارک در شرق دبی، و در مرز امارت شارجه قرار دارد).

اماکن تفریحی و سرگرمی دبی يک ماجراجويی بیاد ماندنی در پيشرفته ترين پارک آبی دنيا. اين پارک با مساحتی حدود 5 هکتار مابين هتل مشهور برج العرب و هتل ساحلی جميرا قرار دارد. پارک آبی وايلد وادی به شکلی طراحی گرديده تا ساعتهای مديدی لذت و هيجان را به جستجوگران هيجان و خانواده ها تقديم کند. با بيش از 23 نوع وسيله تفريحی و سرگرمی آبی که بيشتر آنها با هم مرتبط بوده و در امتداد هم قرار دارند و بازديد کنندگان قادرند تا بصورت پيوسته از حرکت بر روی آب در طول اين مراحل لذت ببرند. طراحی هنرمندانه وسيله ها شامل هشت سرسره آبی انفجاری و دو بخش موج سواری در اين پارک آبی، هيجان فوق العاده ای را برای تمامی سنين به همراه می آورد.

شما می توانيد حالت بی وزنی را در قسمت سرسره سرعت در حالت سرخوردن با سرعت 80 کيلومتر در ساعت بدون ديدن کوچکترين آسيبی تجربه نماييد. اين سرسره بلندترين و پر سرعترين سرسره دنيا (بغير از آمريکای شمالی) می باشد که يک سقوط نفس گير 33 متری همراه با يک آبشار به عمق وادی را برای شما خلق می نمايد. اين پارک بر اساس افسانه قديمی سندباد طراحی گرديده است. نوع طراحی و توجه به جزئيات مانند خلق شخصيت های کارتونی برای کمک کردن به ساختار موضوع باعث شده اين پارک آبی جايزه بهترين طراحی و ارائه پارک های آبی از طرف انجمن نوآوری در ساخت پارک های آبی را به خود اختصاص دهد.

سیاره سحر آمیز؛ مکان محبوب کودکان یکی از محبوبترین محل ها برای کودکان در دبی، سیاره سحرآمیز درمرکز خرید سیتی سنتر است که وجود بازیهای ویدئویی متعدد در آنجا، سایر سنین را نیز به خود جلب می کند.

اين شهر بازی در مرکز خريد معروف سيتی سنتر واقع شده و مورد علاقه بسياری از خانواده ها و کودکان آنها می باشد. چرخ و فلک، تاب گردان، قطار برقی، اتومبيل سواری و بازيهای ويدئويی و الکترونيکی گوناگون از جمله امکانات اين شهر بازی هستند. در این مرکز تفریحی کودکان با خريد يک بليط 50 تا 100درهمی می توانند تا هر اندازه که مايل باشند از امکانات اين شهر بازی استفاده کنند و لذت ببرند.

تور صحرا و سافاری در شنزارهای دبی این تور يکی از معروفترين تورهای دبی است. هدف از ارائه اين تور، نشان دادن چهره واقعی کوير و زندگی باديه نشينان به بازديدکنندگان است. مدت زمان اين تور می تواند بين چند ساعت تا چند روز متفاوت باشد. در رايج ترين تور شما حدود ساعت 3 يا 4 بعد از ظهر به طرف صحرا حرکت کرده و در اولين قسمت با ماشين های (4WD) به گردش در ميان تپه های شنی کوير می پردازيد. سپس به يک کمپ می رسيد که بصورت سنتی ساخته شده است.

صرف شام و نوشيدنی، استفاده از بوفه کامل، موزيک و رقص عربی در زير آسمان زيبای کوير و منقش کردن دست خانمها به طرح های سنتی به وسيله حنا از برنامه های اين قسمت است. در تورهاي يک روزه و يا چند روزه، برنامه هايی از قبيل ديدار از وادی ها و روستاها، مزارع پرورش شتر در کوير، ديدار از کوههای حجر، ديدار از منطقه زيبا و خوش آب و هوای حتا، شنا در استخرها و چشمه های اين منطقه، توقف در هتل حتا، صرف غذا در اين هتل و استفاده از امکانات ورزشی آن، ديدار از قديمی ترين مسجد امارات و حضور در جمعه بازار در نظر گرفته شده است.

راهنمای سفر در دبی
فرودگاه بین المللی دبی فرودگاه بین‌المللی دبی بزرگترين فرودگاه كشور امارات متحده عربي بوده و دارای یک مرکز خرید است. این فرودگاه تا کنون جوایز بسیاری به خاطر طراحی و سرویس عالی برده است.

اين فرودگاه داراي دو ترمينال است كه مركز خريد اصلي آن در ترمينال يك واقع شده و از بین تمامی پرواز های ايراني فقط پروازهاي ايران اير به اين ترمينال هدايت مي شوند.

در حاشیه اغلب خیابان ها و اتوبان ها , پارکینگ عمومی وجود دارد و عبور و مرور در مرکز شهر و خیابانهای اطراف به دلیل ترافیک سنگین کمی کند صورت می گیرد. البته طراحی هندسی خیابانها و علائم رانندگی مناسب به کاهش ترافیک کمک بزرگی کرده است. اغلب خیابانها و چهارراه های اصلی دبی بوسیله دوربین کنترل می شود و به همین دلیل قوانین راهنمایی و رانندگی توسط رانندگان به خوبی رعایت می گردد.

معمولا" اجاره یک اتومبیل در خیلی از مواقع از هزینه کرایه تاکسی در طول یک روز کمتر خواهد شد ولي قيمت تاكسي در مقايسه با شهرهاي ديگر از نرخ بالايي برخوردار نيست.