سوان، دریاچه ی میان رنگ ها و سایه ها

دریاچه سوان بزرگترین دریاچه جمهوری ارمنستان می باشد، این دریاچه نیلگون در بین گردشگران و مردم محلی بسیار محبوب است.
دریاچه سوان مقصد بسیاری از تورهای گردشگری ارمنستان می باشد. سوان دومین دریاچه آب شیرین جهان در ارتفاعات بالا می باشد. نام گذاری این دریاچه براساس دو کلمه ارمنی "SEV" به معنی سیاه و "VANK" به معنی صومعه بوده است.

سوان، دریاچه ی میان رنگ ها و سایه ها

موقعیت مکانی دریاچه سوان

دریاچه سوان در استان گغارکونیک (Gegharkunik Province) در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا واقع شده است، این دریاچه در فاصله 60 کیلو متری از ایروان پایتخت ارمنستان قرار دارد و در اطراف آن شهر ها و روستاهای زیادی وجود دارد.

ویژگی های دریاچه سوان

مساحت این دریاچه ی زیبا 1260 کیلو متر مربع و میانگین عمق آن 26 متر می باشد این در حالی است که حداکثر عمق دریاچه به 83 متر هم می رسد. از ویژگی های بارز دریاچه سوان تغییر رنگ آن با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه است، به طوری که گاهی به طرز شگفت انگیزی در میان سایه های فراوان رنگ از لاجوردی به آبی تیره و از آبی به صورتی تبدیل می شود. دریاچه سوان محل حیات ماهی های متنوعی می باشد، بارزترین گونه ای که اکنون در این دریاچه زندگی می کند شاهزاده قزل آلا می باشد که متاسفانه نسل این ماهی در حال انقراض است.

سوان، دریاچه ی میان رنگ ها و سایه ها

شرایط آب و هوایی دریاچه سوان

دریاچه سوان عمدتا تابستان هایی معتدل و زمستان هایی برفی و سردی دارد، به طور کلی آب و هوای این منطقه معمولا سرد است. میانگین دما در منطقه دریاچه سوان -4 تا -8 درجه سانتی گراد در ماه ژانویه (دی ماه) و 10 تا 22 درجه سانتی گراد در ماه جولای (تیر ماه) می باشد و در اکثر مواقع باد ملایمی در این منطقه در حال وزیدن می باشد.

بهترین زمان برای گردش در دریاچه سوان ماه های جولای و آگوست (تیر و مرداد) می باشد، زیرا در این ماه ها آب و هوای منطقه برای شنا کردن در دریاچه سوان بسیار مناسب است.

سوان، دریاچه ی میان رنگ ها و سایه ها

چطور به دریاچه سوان برویم

این دریاچه ی زیبا که در فاصله 60 کیلومتری از ایروان پایتخت ارمنستان قرار دارد، به راحتی قابل دسترس است. با خودرو سواری می توان در عرض کمتر از یک ساعت به منطقه این دریاچه رسید. برای رفتن به دریاچه سوان می توان از روش های زیر استفاده کرد:

1. اتوبوس (هزینه این روش 800-600 درام، حدودا 2 دلار است.)

2. تاکسی (هزینه این روش 6000-5000 درام، حدودا 16 تا 18 دلار است.)

3. قطار (شما می توانید با رفتن به ایستگاه قطار آلماست به نزدیک ترین شهرک اطراف دریاچه بروید. هزینه این روش 800-600 درام، حدودا 2 دلار است.)