جادوی تماشایی طبیعت

انسان هر بار که از زندگی روزمره خود خسته می شود، چمدان هایش را می بندد و به فکر سفر می افتد. بعضی وقت ها این سفر مقصدی نزدیک در اطراف شهر است و بعضی وقت ها کیلومترها دورتر از شهر

بلغارستان، یکی از کشورهایی است که در چند سال اخیر مقصد سفر ایرانیان بسیاری بوده است؛ بلغارستان مملو از جاذبه های تاریخی و طبیعی و سواحل آرامی است که هر کدام، شما را وارد دنیایی تازه ای خواهد کرد.

اگر در سفرتان با تور بلغارستان به دنبال جاذبه های طبیعی هستید، اقامت و مشاهده روستای shiroka laka بهترین پیشنهاد ما برای شماست

جادوی تماشایی طبیعت

موقعیت روستای shiroka laka

این روستای دوست داشتنی در جنوبی ترین نقطه ی بلغارستان و در دامنه های مرکزی کوه Rhodope در ارتفاع 1050 متری واقع شده است و نام روستا به معنی راه طویل پر پیچ و خم است. این روستا در قرن 17 میلادی توسط مسیحیان فراری که دولت عثمانی آن ها را به اسلام گرایی مجبور کرده بود بنا نهاده شد، به همین دلیل مذهب سنتی مردم این روستا مسیحی کاتولیک است.

جادوی تماشایی طبیعت

معماری خانه های روستای shiroka laka

معماری خانه های روستای shiroka laka در نوع خود بسیار استثنایی و منحصر به فرد است، به همین جهت است که معماری روستا شهرت دارد. خانه های به سبک Rhodopes روستا که توسط استادان معروف این سبک معماری طراحی شده است در کنار طبیعت بکر، منظره ی چشم نوازی را به وجود آورده است که چشم هر بیننده ای را خیره می کند. حیاط های کوچکی که از میان آن چشمه های آب جاری است، دو طبقه بودن خانه ها، دیوار های ضخیم سفید و وجود یخچال های طبیعی ساخته شده از ویژگی های خاص خانه های این روستا می باشد.

خانه های Grigorovska، Uchikovska و Zgurovska از معروف ترین خانه های روستای shiroka laka می باشد.

جادوی تماشایی طبیعت

موقعیت روستای shiroka laka

علاوه بر خانه های زیبایی که در این روستای کوچک ساخته شده است کلیسای Holy Mother، کلیسای St. Nicholas و مدرسه St. Panteleimonas (بر اساس افسانه ای که در سال 1834 نقل شده است ساخت این مدرسه تنها 38 روز به طول انجامید)، از دیگر دیدنی های جذاب این روستا به حساب می آیند.

جادوی تماشایی طبیعت

موسیقی بخشی از فرهنگ روستای shiroka laka

این روستا علاوه بر سبک معماری قدیمی بلغاری به دلیل سنت آواز خوانی متعلق به خود زبان زد است. مدرسه موسیقی که در سال 1972 در این روستا تاسیس شده است یکی از معروف ترین مدارس سبک فولکور در بلغارستان می باشد همچنین معروف ترن خوانندگان سبک فولکور از اهالی این روستا بوده اند. این روستا در اولین روز یکشنبه ماه مارس میزبان مراسم kukeri (نوعی کارناوال خاص بلغاری) است. در این روز مردم محلی با پوشیدن لباس های عجیب و در دست گرفتن شمشیر های قرمز در اطراف روستا به رقص و پایکوبی می پردازند.